Uzman Yorumları ve Altın Tahminleri Ne Yönde?

Uzman Yorumları ve Altın Tahminleri Ne Yönde?2008 krizinde gerileyen ve 700 dolar civarından başlayan rallinin 1920 dolara kadar uzandığı dönemden sonra yaklaşık 2 yıldır gerileyen altın rakamlarının 2015’de ne olacağını biliyor musunuz? Amacımız kesin rakamlar ile ifadelerde bulunmak değil bazı tavsiyelerde bulunmak ve özellikle uzmanların görüşlerinin neler olduğunu yansıtmaktır.

2015’te Bizi Neler Bekliyor Olabilir?

2015’in ilk haftalarında petrol ve hisse senetlerinde düşüşleri izliyoruz ve altın bu konjonktürde yönünü yukarı çevirmiş durumda. Altın yükseliyor peki almamız gerekli mi sorusunun yanıtı, altının nereye kadar yükseleceğini tahmin etmekte saklı. 250 dolar (1996 yılı)ile 1920 dolar arasında fibonacci eklediğinizde olası hedefler karşınıza çıkıyor ve ilk direncine gelince kırabilecek yapıda bir altın olursa bunun için önemli gelişmelerinde oluşması gerekli. Aslında piyasaların gözü FED kararlarına çevrilmiş durumda.

Altın fiyatları ralli yapacak ise faiz artırma kararının oluşması gerekli. 2008’deki gibi hemen yükselmeyi tercih etmeyip, biraz gerilemede bulunabilir ve hemen işleme girmek isteyen okurlarımıza burada uyarıda bulunmuş olalım. 2013 senesinde ABD’deki toparlanma belirtilerinin artık önemli ölçülere ulaşması ise FED varlık alımlarını sonlandırma kararı almıştı ve altın rakamları gerilemeye başladı. Öyle ki 1800 dolar rakamlarının 1160’ları görmesi birkaç ayı bulabilecekti.

Her ne kadar altın rakamları düşüyorsa da yükseliyorsa genelde bir trend içerisinde ilerliyorsa her zaman güvenli liman olabilir. Altın rakamları yükselirken alış yaparız ve güvenli liman deriz; fakat altın rakamları düşerken de açığa satış yaparak güvenli limana dönüştürmek yine bizim elimizdedir.

Uzman Yorumları Ne Yönde?

Bazı uzmanlar 2015’de altın rakamlarındaki düşük rakamın korunacağı ve FED eğer faiz artıracak ise 1000 dolarlara kadar geri çekilmeler olabileceği yönünde devam ederken, diğer uzman görüşlerinde ise 2015 senesinde yükseleceği ve eski rakamlarının tekrar görülmesi ihtimalinin olduğu yönündedir. Açıklamanın devamında uzun vadeli yatırım için faiz artırım kararlarının beklenmesi gerektiğine işaret ediliyor. Altın, yükselecekse doların zayıflaması ve güçsüzleşmesi gereklidir.

Bir yatırımcının bunun nedenlerini mutlaka aramalı. Geçmiş krizler sizler için birer ödev olabilir ve belki ilk belirtileri daha zayıf büyüme oranları, şirketlerin büyüme oranlarının düşmesi, işsizlik rakamlarının artması gibi verilerin etkilediği borsa hareketleri olabilir. Dow Jones endeksi sıkça yapmadığı 1 günde %10’lara varan düşüşü gerçekleşirse incelemekte yatırımcılar için faydalı olabilir.

Teknik ve Temel Analizden Şaşmayın

En gelişmiş ve çok sayıda hesaplama mantığına sahip birçok indikatörü grafik üzerine eklediğinizi ve diğer grafikte fibonacci, hareketli ortalama, dalga analizleri, pattern arayışları, RSI gibi indikatörlerin yer aldığını düşünün 2. yazdığımız piyasa yapıcılar tarafından daha sıkça kullanılıyor ve yüksek rakamlarda satışı yapılan indikatör sistemlerinin sizce kaç tanesi piyasa yapıcılar tarafından kullanılıyordur.

Analizlerin basit olmasına dikkat edin ve temel analizin kurallarını bilmeye, aklınızda tutmaya gayret gösterin. Her şey zamanla rayına oturacak ve geçmişte yaptığınız hatalardan ders çıkardığınız sürece daha az zarar gerçekleştirdiğinizi kendinizde göreceksiniz.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın