Borsada Altın İşlemleri

borsada-altin-islemleriBorsalar işlem gören yatırım araçlarına göre çeşitli adlar almaktadır ve altının da yüksek işlem hacmi nedeniyle kendi borsası bulunmaktadır. Altın borsası, alıcı ve satıcıları bir araya getirerek, fiziki veya fiziki olmayan altın işlemlerinin yapıldığı borsalardır. Altın borsası, altın işlemlerinin daha uygun koşullar altında yapılmasını sağlamıştır ve altın için bazı standartlar getirmiştir.

Bilindiği gibi borsalar ticari mal ve evrakların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. Bir borsa olan altın borsaları da aynı bu özellikleri taşımaktadır. Altının uluslararası anlamda yapılan ticareti için borsalar büyük bir önem taşımaktadır ve altın için getirdiği standartlar sayesinde yaşanan sorunlar bu şekilde ortadan kaldırılmıştır.

Kurumsal piyasalar olan borsalarda yatırım işlemi yapmaya başlamak için bazı gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda borsada nasıl işlem yapıldığını bilmeyen kişiler öncelikle bilgi sahibi olmalıdır. Borsalar, eski tarihlerden bu yana yatırımcılara birikimlerini değerlendirme imkanı sunmaktadır ve bu sayede güvenli ortamlarda yatırımcılar işlemlerini gerçekleştirerek kazanç elde etmektedir. Altın borsasında gerçekleştirilen yatırım işlemleri de bu amaçla hem bireysel, hem de kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir.

Altın için gerekli rekabet ortamını oluşturan altın borsaları genellikle düşük riskleri ve yüksek kazançları nedeniyle kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Özellikle de bankalar müşteri paralarından bir havuz oluşturarak paranın değerlenmesini sağlamaktadır. Forex piyasasında olduğu gibi altın borsasında da işlemler fiziki olmayan şekillerde yapılabilmektedir. Aynı zamanda vadeli işlemler de gerçekleştirilmektedir.

Altın borsasında işlem gören yatırım araçlarına baktığımızda ise; 14, 16, 18, 22 ve 24 ayar altın, bilezik, çeyrek altın, yarım altın, Cumhuriyet altını, reşat, gremse, beşibiryerde, tam altın, külçe altın gibi altın türleri, gümüş ve platin işlem görmektedir. Bu işlem gören altınlar ülkemiz altın borsasında işlem gören yatırım araçlarıdır. Aynı zamanda altın, gümüş ve platinin vadeli işlemleri de yapılmaktadır.

Ülkemizde İstanbul Altın Borsası (İAR) altın borsalarının en güzel örneklerinden birini oluşturmaktadır. 1995 yılında kurulan İAR, 5 Nisan 2013 tarihine kadar görevini layıkıyla yerine getirmiştir. Daha sonra ise İMKB ve VOB ile aynı çatı altında birleştirilmiştir ve şu anda görevine Borsa İstanbul (BIST) adıyla devam etmektedir.

Borsalarda altın işlemi yapmak kuyumcu ve bankalarda altın hesabı açtırmaktan çok daha avantajlıdır. Eğer borsa nasıl oynanır bilmiyorsanız, öğrenmek için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda internetten aracı kurumları araştırarak ve diğer eğitim kurumlarının eğitim olanaklarından yararlanarak da bilgi alabilirsiniz.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın