Altında Temel Analiz

Altında Temel AnalizAltın, tarihi boyunca eski çağlardan bu yana değerini kaybetmeden günümüze kadar ulaşan bir değerli madendir. Ülkeler altın için savaşlar yapmış ve elinde en çok altını bulunduran ülkenin en güçlü ülke olduğuna inanılmıştır. Günümüzde de ülkelerin merkez bankaları ellerinde bulunan altın rezervlerini sürekli olarak artırmaktadır.

2013 yılına gelindiğinde ise ABD etkisi ile altın fiyatlarında sert dalgalanmalar meydana gelmiştir ve yatırımcılar altının değer koruma özelliğini yitirdiğini düşünmeye başlamıştır. Altın 2013 yılının başından bu yana % 28 oranında değer kaybetti ve bu durum altın tüketicilerine yaradı. Altında meydana gelen düşüşlerden dolayı vatandaşlar kuyumculara akın ettiler ve piyasada altın kalmadığı belirtildi. Ülkemizde altın basımını gerçekleştiren Darphane çift vardiya şeklinde çalışarak piyasaya gerekli olan altın sevkiyatını gerçekleştirdi. Darphane’den yapılan açıklamalara ve verilere göre 2013 yılının ilk yarısında üretilen altın miktarı 2012 yılının tamamında üretilen altın miktarını geçtiği görülüyor.

Altın fiyatları da arz ve talebe göre oluşmaktadır. Aynı zamanda arz ve talep üzerine etkili olan faktörler de altın fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Altın için yapılan temel analizlerde öncelikli olarak arz ve talebe bakılıyor olsa bile Amerikan doları altın üzerindeki en büyük etkiyi yaratmaktadır. Dolar ve altın arasında ters orantılı bir ilişki vardır. Doların değer kazanması genellikle altının değer kaybetmesine neden olmaktadır. 2013 yılında meydana gelen sert dalgalanmalarında en önemli etkeni ABD Merkez Bankasının parasal genişleme programı olmuştur.

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ekonomisinden iyileşme sinyallerinin alınması nedeniyle FED’in (Amerikan Merkez Bankası) her ay gerçekleştirmiş olduğu 85 milyar dolarlık tahvil alımını azaltacağını açıklaması ile birlikte altın fiyatlarında sert dalgalanmalar başlamıştır. Ek olarak istihdam verilerinin ve işsizlik oranlarının olumlu gelişmeler göstermesi de bu spekülasyonları güçlendirmiş ve doların değer kazanmasına, altının ise değer kaybetmesine neden olmuştur. Tarım dışı istihdam verilerinin doları ve altını bu kadar etkilemesinin nedeni ise ABD ekonomisinin birinci dereceden göstergelerinden biri olmasıdır.

Temel analiz iyi piyasa takibi yapılarak gerçekleştirilmektedir. Ülkelerin makro ekonomik verileri, ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi gelişmeler, sektörlerde ve şirketlerde meydana gelen gelişmeler, doğal afetler temel analiz verileri içerisinde yer almaktadır.

Makro Ekonomik Veriler

Ülke ekonomilerinin performansını, canlılığını ve gidişatını gösteren birinci dereceden göstergelerdir. Kısaca verilere bakılacak olursa;

Tarım dışı istihdam verisi ve İşsizlik oranı

Veriler arasında en önemli olan veri olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Özellikle de dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin açıklayacağı tarım dışı istihdam verileri küresel anlamda hemen her piyasada etkili olmaktadır. Ücreti ödenen toplam çalışan sayısını ifade etmektedir. Ama bu sayı içerisine tarım çalışanları, kar amacı gütmeyen işletmeler, memurlar, evlerde çalışanlar dahil edilmemektedir.

Tarım dışı istihdam verisinin bu kadar önemli olmasının nedeni ise;

Veride meydana gelen artış ve azalışlar ABD ekonomisinin gidişatı hakkında güçlü göstergeler vermektedir. Tarım dışı istihdam verisinin olumlu gelmesi Amerikan dolarının değerinin artacağı yönünde bir öngörü oluşturmaktadır. Aynı şekilde düşük gelmesi de Amerikan dolarının değer kaybedeceği yönünde bir öngörü oluşturmaktadır.

Verinin yüksek gelmesi durumunda çalışan sayısının artmış olduğunu gösterir. Bu durumda Amerikan dolarının güçlenmesine neden olur ve EUR/USD, GBP/USD gibi pariteler ile altın ve gümüş gibi emtiaların değer kaybetmesine ve satışların gelmesine neden olur. USD/CHF, USD/JPY gibi paritelerin ve hisse senetlerinin de yükselmesi beklenir.

Tarım dışı istihdam verisinin beklenenden kötü gelmesi durumunda da; EUR/USD, GBP/USD pariteleri ile altın ve gümüşte yükseliş beklenirken, USD/JPY, USD/CHF gibi paritelerde düşüş beklenir.

İşsizlik oranları ile tarım dışı istihdam verisi genel olarak beraber hareket etseler de birbirine zıt gelişebilecekleri de unutulmamalıdır. Bunun nedeni ise; farklı kaynaklardan elde ediliyor olmalarıdır. İstihdam verisi ticari sektörlerde yapılan bir araştırma ile belirlenmektedir. Ama işsizlik oranı hane halkı arasında yapılan bir araştırmayı kapsamaktadır. İşsizlik oranları, tarım dışı istihdam oranlarına göre daha makro bir veriyi ifade etmektedir ve daha uzun vadeyi kapsamaktadır.

Hem tarım dışı istihdam verisinin, hem de işsizlik oranının olumlu gelmesi sonucunda dolar değer kazanacaktır. Olumsuz gelmesi durumunda da dolar değer kaybedecektir. Tarım dışı istihdam verisinin olumlu gelmesi ve işsizlik oranının olumsuz gelmesi durumunda dolar değer kazanabilir ve daha sonra işsizlik oranının kötü gelmesi ile düşebilir. Tarım dışı istihdam oranının kötü, işsizlik oranının ise iyi gelmesi durumunda dolar değer kaybeder ama işsizliğin iyi gelmesi ile değer kazanır.

Diğer makro ekonomik veriler

Üretici ve tüketici fiyat endeksi, cari açık, dış ticaret dengesi, enflasyon, faiz oranları, Gayri Safi Milli Hasıla, perakende satışlar, dayanıklı mallar gibi diğer verilerde takip edilmesi doların takip edilmesi adına önem taşımaktadır. Altın için piyasa takibi yapan bir yatırımcının dolarda meydana gelecek değişikliklere neden olan faktörleri de takip etmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Ekonomik ve Siyasi Kriz

Ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi krizler ülkede tüketicilerin alım gücünün düşmesine neden olan ekonomik verilerin yükselmesine neden olur ve tüketicilerin alım gücü düşer. Tüketicilerin alım gücünün düşmesi nedeniyle ülke ekonomisine yabancı para girişi yaşanır ve yerel para birimi değer kaybeder. para birimlerinde meydana gelen aşırı volatilite nedeniyle yatırımcılar daha güvenli gördükleri altına yatırım yapmayı tercih ederler. Altına güvenmelerinin nedeni ise ülkelerin merkez bankalarının elinde her daim altın rezervinin olmasıdır.

Altına kriz dönemlerinde yoğun bir talep gelmesi ile birlikte altın fiyatları yükselir. Aşırı yükselen altın fiyatları karşısında yatırımcılar altına alternatif yatırım araçları ile yatırım yapmaya başlarlar ve ilk olarak işlem gören diğer değerli maden olan gümüşe yatırım yaparlar. Gümüş fiyatları da artan gümüş talebi ile yükselişe geçer. Bu şekilde de altın ve gümüş arasında bir ilişki meydana gelir.

Kategoriler: Altın Ticareti

1 Yorum

Bir Cevap Yazın