Altın Fiyatlarında Dalgalanma Nedenleri

Altın Fiyatlarında Dalgalanma NedenleriAltın fiyatları hemen herkesin büyük bir önemle takip ettiği konulardandır ve herkesin kendine göre yorumları, tahminleri bulunmaktadır. Altının düşmesi ve yükselmesine dair kişilerin yorumları ve tahminleri eski yıllardan beri altına olan düşkünlükten ve yatırım aracı olarak öneminden kaynaklanmaktadır. Günümüzde ise altın yatırımına farklı bir bakış açısı kazandırılmıştır.

Altın ticareti, ülkeler arasında ticaretin yaygınlaşmasında büyük bir öneme sahiptir ve başlamasının da en büyük destekçisidir. Ülkelerin birbirileri yaptıkları alım – satım işlemlerinde para birimlerinin birbirine dönüştürülebilirliğinde yaşanan sorunlar, altın – dolar dönüşümünün sağlanması ile çözülmüştür. Eski çağlardan beri bu nedenle altın fiyatları hemen herkesin takip ettiği bir konudur. Fiyatlarda meydana gelen dalgalanmalara bağlı olarak ticaret ile uğraşan kişiler ve yatırımcılar işlemlerine yön vermektedir.

2013 yılına gelene kadar altın fiyatlarına bakıldığında uzun vadeli bir yükseliş olduğunu görürüz. Altın 12 yıl boyunca boğa piyasası eğilimi göstermiştir ve sürekli yükselişleri ile yatırımcılarının yüksek kazançlar elde etmelerine neden olmuştur. Altın ABD’de yaşanan 2008 yılı krizi döneminde 900 dolar olan ons fiyatından 1.800 dolar seviyelerine ani bir yükseliş göstermiştir. Bir emtia çeşidi olan altın, emtiaların güvenilir olma ve az risk içerme özelliklerini içermektedir. Özellikle de yatırımcılar emtialar arasında bu nedenlerle genel olarak altını tercih etmektedir. Ekonomik kriz, siyasi karmaşa dönemlerinde ülkede yükseliş gösteren enflasyon ve faiz oranları gibi makro ekonomik veriler tüketicilerin alım güçlerini olumsuz etkilemektedir. Alım gücü düşen tüketicilerin de para birimine olan güveni azalmakta, ülkeye yabancı para girişi hızlanmakta ve para birimi değer kaybetmektedir.

Ekonomik kriz, siyasi karmaşa dönemlerinde para birimlerinin gösterdiği düzensiz dalgalanmalar yatırımcıların döviz işlemlerine güvenmemesine ve yatırımlarını altına dayalı yatırım araçlarına yönlendirmelerine neden olmaktadır. Bu dönemlerde altına güven duyulmasının bir sebebi de ülkelerin merkez bankalarının elinde her daim altın rezervi bulunmasıdır. Yatırımcıların güvenli liman olarak adlandırdıkları altına olan talep kaos dönemlerinde artış göstermektedir ve bu nedenle altın fiyatları yükseliş göstermektedir. ABD’de meydana gelen 2008 yılı krizi sonrasında da meydana gelen durum bu şekildir.

Altın 2008 yılındaki yükseliş zamanlardan 2013 yılına gelene kadar da fiyatlarında düzenli bir seyir göstermiştir. 2013 yılı Şubat ayına gelindiğinde ise altın fiyatlarında sert düşüşler meydana gelmiştir. Bunun ise en önemli nedeni Amerikan Merkez Bankası (FED) parasal genişleme programının sonlandırılacağı spekülasyonlarıdır.

FED’in teşvik alımlarını azaltacağına dair yapılan konuşma ve doğan spekülasyonlar altın yatırımcılarının endişelenmesine ve altına yatırım yapmaktan kaçınmalarına neden olmuştur. Elinde altın bulunan yatırımcılar ise satış yönünde işlem yaparak fiyatların daha da düşmesine neden olmuştur. Ünlü yatırımcıların ve büyük kurumların 2013 – 2014 altın tahminleri aşağı yönlü revize edilmiştir. 1,600 dolarlık altın tahminleri, 1.200 dolara kadar indirilmiştir. Bu durum da yatırımcıların altının değer koruma özelliğini yitirdiği düşüncelerinin artmasına neden olmuştur. Bu düşünceler ile altın fiyatları yılbaşından bu yana % 28 oranında değer kaybı yaşamıştır ve Haziran ayında da 1,180 dolar seviyelerinin altını görmüştür.

Nisan ayında ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik oranları FED’in teşvikleri sonlandıracağı spekülasyonunun güçlenmesine neden olmuştur. Aynı zamanda dolar da birçok önemli para birimi karşısında değer kazanmıştır. Bilindiği gibi altın ticareti dolar ile ilişkilendirilmiştir ve bu nedenle de dolarda meydana gelen dalgalanmalar altın fiyatları dalgalanmalarına da neden olmaktadır. ABD ekonomisinin birinci dereceden göstergesi olan tarım dışı istihdam verisinde görülen ve beklentileri fazlasıyla karşılayan artış, ekonominin iyileşmesine işaret etmiştir. ABD ekonomisinde sürdürülebilir büyümenin sağlanması ile de FED’in her ay yapmış olduğu 85 milyar dolarlık tahvil alımının azaltılacağı spekülasyonu güç bulmuştur ve altının düşüş göstermesine neden olmuştur.

2013 yılının başından bu yana altın fiyatları FED’in teşvik politikaları nedeniyle kayıp – kazanç bölgesinde dalgalanmaya devam ediyor. En son ise Haziran ayının 18 – 19. günlerinde gerçekleştirilen FED Açık Piyasa Komitesi toplantılarının tutanaklarından, teşvikler ile ilgili önemli gelişmelerin çıkması bekleniyordu. Toplantı sonrasında yapılan ilk açıklamalar 2013 yılının sonuna kadar teşviklerin azaltılacağı ve 2014 yılında da teşviklerin sonlandırılacağı yönündeydi. Bu sonuç karşısında doların güç kazanmıştır ve altın fiyatları da 1,180 dolar seviyesinin altına kadar inmiştir. Resmi olarak toplantı tutanaklarının açıklanmasında ise, FED’in öncelikli olarak istihdam alanında güçlü bir iyileşmeyi sağlaması gerektiği yönündeydi. Bu karar sonucunda da FED başkanı teşviklerin istihdamda artış sağlanana kadar devam edeceği yönünde yaptığı açıklama sonrasında altın fiyatları yükselişe geçerek 1,300 dolar seviyelerine kadar ulaştı.

Yakın tarihte meydana gelen altın fiyatı dalgalanmalarına bakıldığında, dalgalanmanın en önemli etkeninin ABD ve FED olduğu görülmektedir. Altın ons fiyatı, Amerikan doları üzerinden işlem görmekte ve doların tüm para birimleri karşısında güçlü bir imajının olması nedeniyle ABD ekonomisinde meydana gelen dalgalanmalar altının dalgalanmasına neden olan birincil faktörlerdir. Bunların dışında ise altın fiyatları, arz ve talebinin çeşitli faktörlerden dolayı değişim göstermesine bağlı olarak da dalgalanma göstermektedir.

Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın