Altın Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Altın Fiyatları Nelerden Etkilenir?Altın, asitlere karşı dirençli, doğa koşullarında serbest olarak bulunabilen, işlenmesi kolay, su ve havadan pek etkilenmeyen parlak sarı rengi ile uzun yüzyıllardır önemli bir değere sahip olan metaldir. Sadece fiziksel özelliklerindeki ihtişam değil, ülkelerin refah seviyelerinin belirlenmesinde altın para bastırılarak bunun duyurulmasının önemli bir yönü vardır. Dünya’daki en büyük altın üreticisi ülke olan Afrika, 2008 verilerine göre %30’un üzerinde bir paya sahiptir. En büyük altın tüketicileri ise Hindistan ve Çin’dir.

Altındaki Yükseliş ve Düşüşlerin Sebepleri

Altındaki hareketlenmelerin sebeplerini bulmak için geçmişe göz atmamız gerekli. 2008 sonlarına doğru Lehman Brothers’ın iflası ve bunu takip eden büyük şirketlerinde devletten yardım alma çabası gibi sebepler risk ortamından nem alan altının 120-130 dolar kadar yükselmesine neden oldu. Amerika Temsilciler Meclisi tarafından karara bağlanan kurtarma paketindeki 2008 Eylül ayında açıklanmıştı ve altında 70 dolara varan geri çekilmeler gözlemledik. 900 dolardan 830 dolara kadar geri çekilen altın yeniden 900 dolara geldiğinde FED tarafından faiz indirim haberlerinin gelmesi altında 200 dolarlık geri çekilmeleri oluşturdu.

2015’te Altın Yükselir mi? Öğrenmek için TIKLAYIN!

Risk artıyorsa ve karmaşa devam ediyorsa altındaki yükselişler daha çok gündeme gelirken, önlem alıcı tedbirlerin işe yaradığını görmek altın alış emirlerinin azalmasına neden olur. Bu zamanlarda da yatırımcılar portföylerinde hisse senedi ve dövize yer vermektedir.

Seçim ve Olağanüstü Dönemler

Yunanistan Başbakanı seçimden önce telaffuz ettiği sözlerden sonra seçimi başarı ile kazanmasından sonra altında alışların hızlandığını görmekteyiz. Fakat bu tepki olarak mı kalacak sorusunun yanıtını diğer gelişmelerden çıkacak sonuç ortaya koyacak diyebiliriz.

Olağanüstü iklim şartları, öldürücü bir virüsün (Ebola gibi) özellikle altın üretici ülkelerine yakın yayılması, üretim kapasitesini olumsuz etkileyebileceği düşüncesi bile sarı metalin biraz yükselmesini tetiklemiştir. Savaş haberlerinin gelmesi ve dünyanın politik, siyasi sorunlarla boğuşması, doğal afetler gibi sorunlar da fiyatı güçlendirecektir. Diğer taraftan faiz artırma hamlesi ya da ABD’den gelen olumlu veriler, Euro’da nasıl düşüşlerin hızlanmasını sağlıyorsa altında da geri çekilmelerin yaşanması normaldir.

Türkiye’de Geçmiş Dönemler

Darphane tarafından basılan çeyrek, ata, cumhuriyet altının piyasadaki talebi karşılamaması sebebi ile altının TL fiyatında yükselişleri gözlemlemiştik. Alış ve satış aralığı olağan koşullara göre daha fazla arttığı günlerin ateşini söndüren ise darphane tarafından basılan yeni altınların piyasaya sürülmesi olmuştur.

Ülkemizde altın üretimi yeterli seviyede olmazsa fiyatı düşecek ve fazla üretimi yapılırsa da fiyatı gerileyecektir. Altın almak isteyen ülkeler bu kararlarını söylediklerinde bile fiyat yükselirken, gerçekleşme zamanında fiyatlarda geri çekilmeler meydana gelebilir. Tüm dünyada önemli bir yere sahip olan altındaki gelişmeler değişen ekonomik yapı ve alınan tedbir niteliğindeki kararlar neticesinde sürekli gündemdeki yerini korumaya devam etmektedir.

Gram altındaki yükselişi tetikleyen bir diğer unsur ise Türk lirasındaki değer kayıplarıdır. Eğer ons altın yatay seyirde kalır veya fazla düşmez ise etkisi normal olurken, ons yükselmeyi tercih ederse etkisi daha yüksek olacaktır.

Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın