2016 Aralık Ayında Çeyrek Altın Fiyatları Ne Olur?

2016 Aralık Ayında Çeyrek Altın Fiyatları Ne Olur?2016 yılının ikinci çeyreği altın fiyatları için oldukça sarsıcı geçti. İlk yarıda iyi bir performans göstermesine karşın, ikinci yarıda küresel ekonomide yaşananlar ve FED’in faiz artırımı beklentileri ile altın fiyatları sert hareketler gösterdi. FED’in, 2015 yılının son ayında yaptığı ilk faiz artırımından sonra yeni bir artırım yapamaması nedeniyle altın ilk yarıda yükseldi. Yılın ikinci yarısında ise ABD ekonomik verilerinin beklentileri aşması, faiz artırım beklentilerinin güçlenmesine neden oldu. Ekim 2016 FOMC toplantısında faiz artırımının, Aralık ayında yapılacağına dair sinyaller verilmesi ise altının çakılmasına neden oldu.

Kasım ayında gerçekleşen 58. ABD Başkanlık seçimleri, altın fiyatları tarafında merakla bekleniyordu. Demokrat Parti Adayı Hillary Clinton ve Cumhuriyetçi Parti Adayı Donald Trump arasında, ABD başkanlığı için büyük bir çekişme yaşandı. Hillary Clinton’un, ABD başkanlığına en yakın isim olduğu düşünülüyordu ve seçimler öncesinde yapılan münazaralarda önde gelmişti. Buna karşın sürpriz bir şekilde Donald Trump, Hillary Clinton’u geride bırakarak 45. ABD Başkanı oldu.

Hillary Clinton’un seçimleri kazanması durumunda, altın fiyatlarının düşüşe geçeceği konuşulurken; Donald Trump’un başkan olması durumunda, söz konusu olabilecek riskler nedeniyle altın fiyatlarının yükselişe geçeceği bekleniyordu. Trump’un başkanlığı almasıyla birlikte altın fiyatları rekor bir yükseliş gösterdi. Ama bu yükseliş uzun sürmedi ve altın fiyatları yeniden dip seviyeleri kaydetti. Bunun nedenleri ise Donald Trump’un ekonomiyi destekleyici sözleri ve FED’in Aralık ayında faiz artırımına gitme ihtimalinin yükselmesi oldu.

Çeyrek altın fiyatları, 2016 yılının son ayına girmeye az bir süre kala hafif toparlandı. Kapalıçarşı’da yükselişe geçen çeyrek altın fiyatları, 215 – 217 lira civarında işlem görüyor. FED’in Aralık ayında faiz artırımına gitmesiyle birlikte düşüşlerin gelmesi beklense de birçok uzmana göre altın fiyatları yılı aynı seviyelerden sonlandıracak. Çünkü FED’in faiz artırımının yeteri kadar fiyatlandığı düşünülüyor.

Altın piyasasında hareketli günler yaşanıyor ve doların durdurulamaz yükselişi nedeniyle sert düşüşler meydana geliyor. Trump’un ABD Başkanı seçilmesinin ardından önce % 4,8 oranında yükselen altın, sonra % 5,9 oranında değer kaybetti. Bu düşüş ile son 3 yılın en sert düşüşünü kaydetmiş oldu. Kasım ayının ortasında FED Başkanı Janet Yellen tarafından, Aralık ayında faiz artırımına gidileceğine yönelik sinyaller verildi. Yellen’in verdiği bu sinyaller sonrasında, altın ETF’lerinde de düşüş görüldü. 2013 yılının Haziran ayından bu yana görülen en sert düşüş kaydedildi.

Dolardaki rallinin durması sonucunda altına olan talep yeniden yükseliş gösterdi. Bu yükseliş ile çeyrek altın, 215 liraya ulaştı. ABD seçimleri sonrasında normalleşemeye başlayan altın fiyatları, Aralık ayına kadar bu seviyelerini koruyabilir. 15 – 16 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan FED toplantısı sonrasında ise nasıl bir seyir izleyeceği merakla bekleniyor.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın