2014 Yılsonu için Altın Tahminleri

2014 Yılsonu için Altın TahminleriGeçtiğimiz yılın başından bu yana dalgalı seyrini devam ettiren ve toplamda % 28 oranında değer kaybeden altın, yatırımcının gözünde de değer kaybetmeye devam ediyor. Artık yatırımcılar altının güvenli bir emtia olmadığını düşünüyor ve altın alıp satmaktan uzak duruyor. Birçok analist altının yılsonu performansını analizlerle öngörmeye de devam ediyor. Bu öngörüler neticesinde de 2014 yılsonu için altın tahminleri yapılmaya devam ediyor.

Elinde altın olan ve altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcılar için analistler her gün yeni öngörüler sunuyor. Yatırımcıların da iyi bir piyasa takipçi olarak sürekli kendi analiz ve yorumlarını yapmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde altın ile kazançlı işlemler yapılabilecektir. Analistlerin yanı sıra dünyaca ünlü yatırım bankaları da altın ile ilgili görüşlerini ve tahminlerini dile getirmekten çekinmiyor. Bu yatırım bankalarının altın tahminleri ise şu şekilde:

  • Deutsche Bank, altının 2014 yılı sonunda 1,141 dolar seviyesine düşeceğini tahmin ediyor. Yatırım bankaları arasında en düşük tahmin de, Deutsche Bank’a ait.
  • Bank of Amerika Merrill Lynch 2014 yılı sonunda altının 1,150 dolar olacağını öngörüyor.
  • UBS Bank’ın 2014 sonu altın tahminleri 1,200 dolar.
  • 1,205 dolar 2014 yılsonu öngörüsü Barclays tarafından yapılıyor.
  • JP Morgan 1,263 dolar seviyesini öngörüyor.
  • HSBC ise 2014 yılsonunda altının 1,292 dolar seviyesinde olacağını öngörüyor.

Altın fiyatları, 13 yıl boyunca boğa piyasasında hakimiyet kurduktan sonra 2013 yılının Şubat ayında başladığı düşüşler ile Nisan ayında ayı piyasası hakimiyetine girdi. Birçok uzmana göre altının geçirdiği bu süreç normalken, bazı uzmanlara göre altın devrinin sonu geldi. Altın tarihi boyunca bu tarz sert düşüşleri yaşamış ama eski değerine er ya da geç geri kavuşmuştur.

Bilindiği gibi altın fiyatlarının bu denli bir düşüş yaşamasının nedeni Amerikan Merkez Bankası’nın para ve varlık alım politikasında gittiği yoldur. ABD ekonomisinde görülen iyileşme varlık alımlarının önce azaltılması sonra da sonlandırılması kararının alınmasına neden olmuştur. Amerikan dolarının bu haber neticesinde değer kazanması da altının önemli ölçüde değer kaybetmesine neden olmuştur. FED’in varlık alımlarının 2015 yılının başında son vereceği beklenmektedir.

Altının geçirdiği bu sancılı dönemde yatırımcıların oldukça mantıklı adımlar atması gerekmektedir. Piyasa takibi daha etkili şekilde yapılmalı, uzman analizlerine ek olarak kendi analizlerini de yapmaları ve bu şekilde yorumlayarak pozisyon oluşturmaları önerilmektedir. Aynı zamanda forex piyasasının işlem özelliklerinden faydalanarak da karlı ve minimum riskli yatırım işlemleri gerçekleştirilebilir.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın