2014 Yılında Altını Neler Bekliyor?

2014-yilinda-altini-neler-bekliyor2013 yılının, diğer 12 seneden farklı olarak altın açısından kötü geçmesi yatırımcıların unutamayacakları bir altın yılı yaşamalarına neden oldu. Küçük – büyük her yatırımcıyı olumsuz etkileyen, borsa zenginlikleri ile ünlü olmuş birçok kişinin büyük paralar kaybetmesine neden olan altını 2014 yılında neler bekliyor dersiniz?

Uzmanların ve analistlerin yaptıkları altın analizlerine göre bazıları 2014 yılına olumlu bakıyor, bazıları olumsuzluğunu sürdürüyor. 2013 yılının son günlerini yaşadığımız şu günlerde günlük altın tahminleri piyasanın nabzının hızla değişmesine neden olabiliyor.  2013 yılının da diğer yıllarda olduğu gibi altın yılı olması bekleniyordu. Ama Şubat ayının gelmesi ile başlayan düşüşler yatırımcılarını şaşırtmakla kalmadı, altının artık güvenli bir liman olmadığı yönünde duyumlar yayılmaya başladı. Yatırımcılar altın için olumsuz düşünürken, bazı analist ve uzmanlar bu düşüşlerin beklenen bir durum olduğunu, her tavan fiyata ulaşan yatırım aracının mutlaka düşüş göstereceğini savundular.

Altında, Şubat ayında başlayan bu düşüşlerin ana nedeni ise Amerikan Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke oldu. ABD ekonomisinin düzelmesi adına her ay gerçekleştirdiği 85 milyar dolarlık tahvil alımını azaltmayı düşündüğünü açıklayan ve bu görüşü destekleyen ekonomik veriler sonrasında Amerikan doları güçlendi. Amerikan doları ile ters orantılı olan altın ise yönünü aşağıya çevirdi. Tarım dışı istihdam ve işsizlik oranlarının Nisan ayında da olumlu gelmesi, altının daha da düşeceği ve tahvil alımlarının azaltılacağı spekülasyonunun güç bulmasına neden oldu. Bu spekülasyon sonrasında 1,800 dolar seviyelerinden 1,320 dolar seviyesine kadar düşen altın, 12 yıldır saltanat sürdüğü boğa piyasası hakimiyetinden çıkarak ayı piyasası hakimiyetine girdi.

Altın piyasasını sürekli takip edenler altının 1,180 dolar seviyesine kadar yine FED’in tahvil alımında azalmaya gideceği spekülasyonlarının güç bulmasından kaynaklandığını hatırlayacaklardır. 2013 yılının son günlerini yaşadığımız bugünlerde hala FED’in tahvil alımında azalmaya gideceği spekülasyonları ile altın dalgalanmaya devam ediyor. En son 19 Aralık’ta yapılan açıklamada 85 milyar dolarlık varlık alımının 75 milyar dolara düşürüleceği açıklaması ile altın toparlanmaya çalıştığı 1,250 dolar seviyelerinden 1,193 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bugün ise 1,200 dolar seviyelerinde.

Altın günlük tahminleri, sürekli olarak değişmeye, altın analizleri sonucunda farklı destek – direnç noktalarından sinyaller alınmaya devam ediyor. 2014 yılı için yapılan altın tahminleri ise 1,250 ve 1,400 dolar seviyelerinde değişim gösteriyor. Altın yatırımcının 2014 yılında da altından uzak durmalarını öneren ünlü yatırımcılar var. Altın varlıklarından kaybettiği 165 milyon dolar ile büyük ses getiren John Paulson ve yaptığı altın satışları ile dikkat çeken George Soros bu önerileri destekler nitelikte.

Altının 1981 yılından bu yana en kötü performansı sergilediği yorumları, bazı yatırımcı ve uzmanlarda daha önceden yaşandığı gibi ani bir yükseliş meydana gelebilir mi sorularının oluşmasına neden oldu. Altın ons fiyatının 900 dolar seviyesinden 1,900 dolar seviyesine sıçraması gibi bir durumunda meydana gelebileceği günlük altın tahminleri ve analizleri arasında yeni almaya devam ediyor. 2014 yılının ilk yarısına kadar altın ons fiyatının en fazla 1,400 dolar seviyelerine çıkacağı görüşünü savunanlarda mevcut.

Bir Cevap Yazın