2014 Şubat Ayı Altın Fiyatları Ne Olur?

2014-subat-altin-fiyat-tahminleriEn merak edilen sorulardan birisi kesinlikle, altın fiyatlarının yine eski değerine ulaşıp ulaşmayacağı. Bu soru 2013 yılının Nisan ayından beri soruluyor. Hala da tam olarak bir cevap alınamadı. Dünyanın en büyük altın yatırımcısı olan John Paulson bile altın fiyatlarında meydana gelen bu düşüşlerden bir servet kaybetti.

2013 yılının Şubat ayında başlayan düşüşler 2014 yılının Şubat ayına girdiğimi şu günlerde hala devam ediyor. 1,800 dolar seviyeleri ile 2013 Şubat ayına giren altın ons fiyatı, 2014 Şubat ayına 1,255 dolar seviyelerinden girdi. Yeni yıla da düşüşlerle giren altın düşen fiyatlarına gelen fiziki talep sayesinde yükseliş gösterse de beklenen ekonomik veriler nedeniyle talebin azalmasıyla altın yeniden düşüşe geçti.

Altın fiyatları, 1,250 – 1,300 dolar seviyelerinde gezmeye devam ederken, Morgan Stanley 2014 yılı için altın tahminleri rakamını aşağıya çekti. % 12 oranında bir düşüş ile Stanley’in altın tahmini, ons başına 1,160 dolar. Bildiğiniz gibi altının uzun vadeli ayı piyasasına girmesine neden olan fiyat 1,180 dolar seviyesiydi. Morgan Stanley’in bu altın tahminleri 2013 yılına damgasını vurduğu gibi 2014 yılına da damga vuracağa benziyor.

2014 yılının ilk ayı değerlendirildiği zaman 24 ayar külçe altının haftalık bazda % 4.28 oranında değer kaybettiği görülüyor. Şubat ayının ilk pazartesi gününde hisse senetlerinde meydana gelen düşüşler, yatırımcıların eski güvenilir limanı olan altına geri dönüşleri hızlandırdı ve artan talep altının yükselmesine neden oldu. Ama bu talebin geçici olması altının tekrardan yönünü aşağıya çevirmesine neden oluyor.

Altın tahminleri ve fiyatları geçen sene olduğu gibi bu sene de yatırımcılarının yüzünü güldüreceğe benzemiyor. Altın destekli exchange traded fonlarında da düşüşlerin devam etmesi ve uzmanların altın tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi psikolojik açıdan da talebin azalmasına neden oluyor. Amerikan dolarının göstermiş olduğu performansın etkisiyle de altın fiyatları yükselişlerinde tutunamıyor.

Bazı uzmanlara göre 2014 yılında altının izleyeceği yönü ilk 6 aylık süreç belirleyecek ve Amerikan Merkez Bankası’nın varlık alımları büyük etki yaratmaya devam edecek.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın