Gram Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Gram Altına Nasıl Yatırım Yapılır?Altın piyasasına yatırım yapmak aslında yüksek getiri sağlamaz. Faka riski yoktur yani; çeyrek altın, yarım altın, tam altın vs. gibi satmak amacı ile satın alınan ve bir yatırım aracı olarak görülen altınların yalnızca bozdurulması halinde kur farkında dolayı sağlamış olduğu getirisi söz konusudur. Bu durumda elbette ki altını çekici kılan tarafıdır. Fakat günümüzde küçük yatırımcıların yukarıda sayılan; tam, yarım, çeyrek altınları düzenli olarak alım satım yapmak üzere satın alması, öz sermaye yetersizliği sebebi ile mümkün değildir. Bu düzeneğin genişçe düşünülmesi masaya; gram altın kavramını atmıştır. Peki, gram altın nedir ve gram altın ile yatırım yapmak
nasıl getiriler sunar?

Gram Altın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerenler Nelerdir?

Genel itibari ile altın almadan evvel uygulanılan bir takım stratejiler vardır. Bunların birçoğu halk arasında bilinen ve uygulanan türler olur iken bir kısmı da yalnızca analiz yapan ekonomistlerin dikkat ettiği hususlar olmaktadır. Bu ayrıma girmeden önce her iki bilgi akışının da gerekli olduğunu ve tam olarak anlaşılması gerektiğini bilmek gerekir halk arasında altın alım süreleri diye bir tabir vardır. Bu süreler; altın gram fiyatlarının düşüşe geçtiği ve satılması hususunda zarar edilmesinin söz konusu olduğu anlardır. Bu tarz anlarda küçük ölçekli altın yatırımcılarının gram altın alması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Altın Alım – Satım İşlemleri

Gram altın almak yerine çeyrek altın alımının doğru olabileceği varsayımını taşıyoruz. Diğer taraftan alınan gram altın; tabiri caiz ise yastık altında saklanmalıdır. Yastık altında geçen süre; altın piyasasında oluşan artış canlılığı ile bozulmalı ve eldeki altınlar nakde dönüştürülmelidir. Gram altın alımı için verilen nakit para ile gram altın satışında elde edilen nakit para arasındaki fark ise; altın piyasasının sizlere sunmuş olduğu kar olur.

Gram Altın Neden Yükselir?

Altın fiyatları genel olarak emtia piyasasında var olan hareketliliğe bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu değişiklik ise; uzun süreli olmaya bilir. Yani emtia piyasası içerisinde var olan kurların; USD/ AMERİKAN DOLARI kurlarının düzenli olarak bir artış içerisinde olmayacağı bilgisini aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Aksi halde; sürekli kazanç elde etmeye yönelik olarak hazırlanan stratejiler sizleri kaybetmeye götürür.

Amerika Siyasi Ve Sosyal Durumu Altın Piyasasının Belirleyicisidir

Amerika içerisinde var olan sosyal ve ekonomik olaylar yalnızca dolar kuru paritesinde bir değişikliğe neden olmaz. Altın piyasası etkileyenleri arasında dış faktörlerin başında gelen ABD’dir. Bu bağlamda; Amerika içerisinde var olan işsizlik, işsizlik oranları, değer kayıpları, sosyal ve ekonomik sorunlar altın piyasasının gerilemesine yahut da ilerlemesine sebebiyet verebilir. Bu bağlamda; ABD politikalarını düzenli olarak takip etmeniz ve mutlaka analizler hakkında fikir sahibi olmanız beklenir.

Vadeli Piyasalardaki Altın Yatırımı Nedir?

Daha önceden belirlenmiş miktarlardaki altınların daha önceki dönemlerde belirlenmiş olan altın kurları üzerinden alımını ifade eden bir eylemi anlatıyoruz. Altın piyasasında vadeli hesap açtırmak işlemi aslında günlük, rutin ve sıradan bir işlem değildir. Altın üzerinden vadeli hesap açan bireylerin altın döviz kurunda var olan kar marjına göre kazanç elde ettiğini de gözden kaçırmamak gerekiyor.

Altın Yatırım Fonları Hakkında Genel Bilgiler

Altın yatırım fonları, altın piyasasındaki oranlar üzerinden getiri sağlayan bir borsa işlemini anlatıyor. Burada altın vadeli hesap açtırmak yerine borsada altın işlemleri yaptırmak tercih ediliyor gibidir. Bu halde;

Altın yatırım fonları; dilendiği zaman nakde dönüştürülebilir olması sebebi ile altın vadeli hesabına göre çok daha nakit akışı yüksek bir işlemdir.

Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın