Doların Altın Fiyatlarına Etkisi Nedir?

Doların Altın Fiyatlarına Etkisi Nedir?Altın fiyatları arz talep arasındaki dengeler, politik gerginlikler, olası krizlerin ortaya çıkması, enflasyon oranlarındaki bazı önemli değişimler etkileyecektir. Enflasyon yükseliyorsa, altın fiyatları da yükseliş trendine girebilir. Diğer emtiaların ABD dolarına endeksli olduğu için doların zayıf olması ile altının yükseldiği, güçlü olması ile düştüğünü rahatlıkla izleyebilirsiniz. Bazı gelişmiş ülkeler ve ABD,

Dünyanın altın rezervi yaklaşık olarak %83’üne tekabül eden oranlarda zenginliklere sahiptir ve bu miktarlarda değişiklikler altında hareketliliğe sebep olacaktır. Altın üretiminin azaldığını düşünün, sizce fiyatlar ne şekilde hareket eder? Doların altın üzerindeki diğer etkileri ile konumuza devam edelim

Hareketlilik Varsa Sebebi de Vardır!

Dolar ve altın anlaşamayan iki kardeş gibidir. Biri yükselmek isterse diğer gerilemek zorundadır. Altın ve EUR/USD genelde aynı hareketleri yaptıklarını da belirtmek de sanırız fayda var. Yalnız altın bazen bu hareketleri sert şekilde karşılık verebilecek yapıya sahiptir. Örnek vererek açıklayım. Doların lehinde bir takım verilerin açıklandığını düşünelim ve doların değer kazanmasını sağlıyor.

Altın birkaç saat için sert şekilde düşebilir. Fakat birkaç saat içinde aynı şekilde kaybettiğini geri alabilir ve tekrar yönünü aşağı getirebilir. Her zaman böyle olacağını söyleyemeyiz fakat karlılık seviyeniz memnun edici seviyelerde ise belki işleminizin bir bölümünü yada bir kısmını kapatmayı düşünebilirsiniz. FED (ABD Merkez Bankası) tarafından gelen açıklamalar direk dolara etki ettiği için altında da hareketliliğe sebep olacaktır. Eğer parasal genişleme haberi gelirse, genelde altında boğa rallisi görülenler arasındadır. Bunun sebebi ise piyasada dolaşımdaki dolar sayısındaki artış olacağı için dolar değer kaybedecek ve doların karşısında olan para çifti değer kazanacaktır. Parasal genişlemede önceki verilere göre bir miktar daha az rakamlar olacağı haberleri geliyorsa, rallide hız kesilebilir, hatta geri dönüş sinyalleri buna benzer diğer veriler eşliğinde oluşabilir. Altın üreticilerinin yeni madenler bulması fiyatları düşürebileceği gibi hisse senetlerinin aşırı değer yitirme eğiliminde olduğu (2008) krizlerde altına olan talep artabileceği de gözlenmesi gerekir.

Faiz Artırım Haberleri Çok Önemlidir

Faiz kararları adeta doping etkisi oluşturacaktır. Fed, faizleri artırabilirim haberi getirdiyse, doların düşüşün hızın kesilmesi gündeme gelebilir. Bu beklenti artık faiz artırımın gerçekleşmesi ile dolarda rallinin habercisi olacaktır ve altın fiyatları gerilemesi takip edilebilir. Bu sebeple ortada ayı yada boğa rallisi varsa, uygun seviyelerden buna dahil olarak ve lot miktarlarını bir miktar düşük tutarak kazançlarınızı artırabilirsiniz.

Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın