Dolarda Yaşanan Düşüş Altına Nasıl Yansıdı?

Dolarda Yaşanan Düşüş Altına Nasıl Yansıdı?Amerikan dolarının ABD’den iyi gelen ekonomik veriler ve FED’in para politikası nedeniyle 2013 yılından bu yana düzenli bir yükseliş trendine girdiğini biliyoruz. FED’in ağzını açması ve ABD’nin herhangi bir veriyi açıklayacak olması hemen piyasalarda gerginliğe yol açıyor ve endişeler yükseliyor. Yükselen bu endişeler altın ve diğer para birimlerinin daha ne kadar düşeceği yönünde de yoğunlaşmış durumda.

Nisan ayının ortasında ABD’den olumsuz gelen veriler ise doların kazançlarının erimesine neden olurken, altın bu fırsatı değerlendirdi. Haftanın kazandıran yatırım araçları arasına adını yazdırmayı başardı. Kilogramı 104.300 liraya kadar yükseldi. Aynı zamanda Yunanistan’a ilişkin artan endişeler de altının değer kazanmasını sağladı. Yunanistan’ın borç krizinin nasıl şekilleneceği, Euro’dan çıkıp çıkmayacağı bu haftanın en önemli gündem maddelerinden birini oluşturdu.

Yunanistan ülke tahvillerinin, kreditörlerle yardım fonuna ulaşma ve temerrütten kaçınmak için yaptığı görüşmeler kilitlendi. Bu gelişmelerle birlikte Syriza’nın seçimleri kazanmasından sonra görülen en kötü haftalık performans gözlendi. Ocak ayından bu yana en kötü haftalık performansını gösteren Yunanistan ülke tahvilleri, borcun daha ciddi seviyelere yükselmesine neden olabilir. Ayrıca Yunanistan’ın Mayıs ayında yaklaşık olarak 1,1 milyar dolar borç geri ödemesi yapacağı biliniyor.

Avrupa’nın şımarık çocuğu altının yükselmesini sağlarken, FED’in kötü gelen ekonomik veriler sonrasında faiz artırımını biraz daha erteleyeceği sinyalleri de yükselişi destekledi. İki FED yetkilisi, ABD’den gelen kötü ekonomik verilerin, faizlerin çok erken artırılması konusunda dikkatli olunması gerektiğine işaret ettiğini belirtti. Bu nedenle faiz artırımının Eylül ayına kadar yapılamayacağı açıklandı.

Forex Piyasası Altın Yatırımı için Uygun mu? Öğrenmek için Tıklayın!

Bilindiği gibi yüksek faiz oranı dövizin cazibesini arttırırken, altın gibi emtiaların gözden düşmesine neden olur. Faizlerin bir süre daha artırılmayacağı haberi, güvenli liman altının fiyatlarının yükselişini destekledi. Tüm bu gelişmelerle birlikte dolar endeksi 4 günlük düşüş gösterirken, Temmuz ayından bu yana girdiği en uzun süreli kayıp dönemini kaydetti.

Haziran vadeli altın kontratları New York Comex piyasasında % 0,6 oranında yükseliş gösterdi ve ons başına 1,205.70 yolara yükseldi. Altın, son 4 haftadır yükseliş trendinde ve bu haftalık yükselişiyle birlikte Temmuz ayından bu yana gösterdiği en uzun süreli yükselişi kaydetmiş oldu. Spot altın ise Londra piyasasında ons başına 1,206.31 dolar seviyesinden işlem gördü.

Altına bağlı olarak gümüş ve platin fiyatlarında da yükseliş meydana geldi. Mayıs vadeli gümüş kontratları % 1,2 oranında yükseldi ve 16,475 dolardan işlem gördü. Kontratları yükselişini 3. güne taşımış oldu. Platin vadeli kontratlar ise % 0,7 oranında yükselişle 1,166.90 dolara çıktı.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın