Altın Fiyatlarında 1400 Dolar İhtimali Var mı?

Altın Fiyatlarında 1400 Dolar İhtimali Var mı?Uzmanlar altının 1400 dolar olma ihtimalini yorumluyor. Bunun nedeni olarak Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkabilecek olması görülüyor. Eğer bu gerçekleşirse, spot altın fiyatlarının 2015 yılı sonuna kadar 1400 doları görülebileceği düşünülüyor. Doların etkisinde dalgalanmaya devam eden altın fiyatlarında, FED etkisi ile tam hızıyla devam ediyor.

Analistlere göre piyasalarda hakim olan Yunanistan endişesi ve krizden çıkması için bir anlaşma bekleyişi, gerginliğin artmasına neden oluyor. Bu nedenle de altın fiyatlarının destekleneceği tahmin ediliyor. Anlaşmaların gerçekleşmemesi ve Yunanistan krizinde herhangi bir çözüm bulunamayarak şiddetinin artması, altın ons fiyatının 1400 dolara yükselebileceğini gösteriyor.

Bugün ise altın, yükselen hisse senedi fiyatları, Orta Doğu’nun sakinleşmesi, Yunanistan’ın temerrüde düşebileceği endişelerinin dengelenmesi ile düşüş gösterdi. 1200 dolar seviyelerinde tutunmaya çalışan fiyatlar, dün altın destekli ETF’lerden destek bularak yükselişe geçmişti. Altın destekli exchange traded fonlarındaki altın varlıklarında yaşanan artış, altın fiyatlarının % 0,5 oranında yükselişini desteklemişti.

Spot altın fiyatları bugün % 0,2 oranında kazançlarını azalttı ve gelen düşüşle 1,199.93 dolardan işlem gördü. Dün ise % 0,6 civarında yükselişle, 15 Nisan tarihinden bu yana görülen en hızlı yükselişini göstermişti. Şanghay Altın Borsası’nda bir haftadan fazla bir sürenin en hızlı düşüşünü gösterdikten sonra gelen yükseliş yatırımcısını sevindirdi.

21 Nisan tarihinde Yunanistan’ın temerrüt riskinin artmasıyla yükseliş gösteren fiyatlar, güvenli liman talebinden desteklenmişti. Ardından ABD’den gelen verilerle doların güçlenmesi, fiyatların tekrar durağanlaşmasına neden olmuştu.

Piyasalarda hakim olan Asya hisselerinin yükselişi ve dolar spot endeksinin kazançlarını koruması, altın üzerindeki baskıyı arttırıyor. Hisse senedi piyasasında yaşanan yükseliş, alternatif varlıklara olan talebin düşmesine neden oluyor. Yunanistan’ın durumu ise altın yatırımcısı için bir çıkış fırsatı olabilecek. Avrupa Birliği yetkilisi, dün yapmış olduğu açıklamada, mali yardımların serbest bırakılması için 30 Nisan tarihinde bir anlaşmaya varılabileceğini söyledi. Bu açıklama da, Yunanistan’ın temerrüt riskini azalttı ve fiyatların düşmesine neden oldu.

Euro Bölgesi, Yunanistan ile anlaşma için son tarihin Haziran sonu olduğunu belirtti. Bu durum Avrupa’nın şımarık çocuğunun durumunu belirleyeceği gibi altın fiyatlarının da durumunu belirleyecek.

Uzmanlar dünya gündemini değerlendirerek, Amerikan dolarının güçlenmesine ve Orta Doğu’da tansiyonun düşmesine karşın, altın destekli ETF’lere girişlerin artmasını yorumluyor. Bu durumun, altın yatırımcısına cesaret verdiğini dile getiriyorlar. Yine de Yunanistan’ın takip edilmesi dışında doları etkileyecek FED kararlarını da takip etmeleri gerekiyor.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın