Altın Fiyatları Neden Düşer ve Yükselir?

Altın Fiyatları Neden Düşer ve Yükselir?Altın yatırımı yapmak nerede ise tüm bireylerin dikkatini çeken bir işlemdir. Çünkü altın; faiz getirisi sunan işlemleri ret eden bireyler için de uygundur, riski sevmeyen bireyler için de. Bu bağlamda; altın piyasasında işlem yapabilmek adına piyasayı iyi tanımak ve her adımın sonunun nereye varacağını tahmin etmek gerekir. Altın piyasasını tahmin edebilmek adına dünya gündemini ve dolar kurunu da elbette ki izlemek gerekir. Altın alım – satımlarından kar elde etmek isteyen bireylerin alım – satım durumlarındaki piyasa hareketliliğini iyi tanıması gerekir. Aksi halde yanlış yapılan bir işlem kar yerine zararı da sizlere getirebilir.

Altın Fiyatlarındaki Değişim Nasıl Olur?

Altın piyasası döviz kurlarından farklı olarak işler. Emtia piyasasında var olan birçok işlem altın kurunun değişimine neden olur iken diğer taraftan altın arz ve taleplerindeki değişim de elbette ki altın kurunda farklılık yaratabilecek güce sahiptir.

  • FED faiz oranlarında var olabilecek bir değişimin altın kurunda yaratabileceği etkiyi mutlaka ön görmek gerekir.
  • Altın talebinde bir yükselme meydana geldiğinde diğer tüm piyasalarda olabileceği gibi altın piyasası fiyatlarında da bir yükselme söz konusu olur. Çünkü yatırımcıların altını tercih ettiği açıktır. Ve piyasa da bu tercihten ötürü kar elde etmeye meyilli olur.
  • Tam aksi olarak ise; altın talebindeki bir düşüşün altın fiyatlarını aşağıya çekebileceğidir. Bu halde; bir malın eksik talebi fazla üretimi konusu göz önünde tutulmalıdır. Piyasa içerisinde var olan altınları eritmek adına uygulanan bu politika eski tarihli altınların dahi satışını sağlayabilir.

Küresel Enflasyon Nedir?

Fiyatlar genel seviyesindeki artışın fütursuz bir hal alması, enflasyonun en yakın ve en samimi göstergesidir. İktisadi olarak; gündelik mal sepetinde buluna malların fiyatlarındaki artış sebebi ile tüketilme oranlarının düşmesi olarak da belirtilebilir. Yüksek enflasyona sahip ülkelerin para birimlerin alış gücünde gözle görülür ve piyasaları sarsabilir derecede kur düşüşü söz konusu olur. Küresel enflasyonun yaşandığı ortamlarda genel itibari ile altın fiyatlarının yükselmeye meyilli olduğu aşikardır. Yani; küresel enflasyonun düşmesi, paranın değer kaybetmesi altın fiyatlarını da yükseltir ve yatırımcının altın piyasasında yer alması bu halde kotalanmış olur. Diğer tabi ile de; kuru düşük olan para birimlerinin altın piyasasından bu şekilde atıldığı da belirtilebilir.

Altın Fiyatlarında Niçin Düşüş Yaşanır?

Amerikan merkez bankasının açıklamış olduğu kurlar ve faiz oranları altındaki düşüşün en önemli sebebi olarak bilinmelidir. Öte yandan altın fiyatlarında var olan düşüşlerin küresel olarak ana nedeni; altın piyasasından uzaklaşan yatırımcı kitlesidir. Bu halde; altının arz edilen büyük bir kısmının elde olması ve buna rağmen hala altının arz ediliyor olması yatırımcıların iştahını kabartmak adına bire bir olacaktır. Çünkü yaşanılan düşüşün sebebi her ne olur ise olsun sonuç itibari ile yolun sonunda; yatırım yapmak, kar elde etmek amacı ile düşük fiyatlı olarak satın alınan altınlar olacaktır. Bu halde; yatırımcının altın talebindeki artış anını beklemesi ve yüksek getiri elde etmesi kaçınılmaz olur.

Küresel Enflasyon Etkileri Büyük

FED belirlemiş olduğu faiz oranları ile küresel enflasyonun önüne geçebilir ve durumu tam tersi bir piyasaya çevirebilir. Bu halde; dünya üzerindeki jeopolitik olaylar, faiz oranları, küresel enflasyonlardaki düşüşlerin önüne geçilebilir ve yatırımcıların tekrara altın borsasına yönlendirilmesi söz konusu olabilir.

Altın Yükselirken De Düşerken De Değerlidir

Çift yönlü işlem yapısına sahip olan forex borsası ile altın düşerken de yükselirken de sizlere kazanç sağlayabilir. Bu nedenle altının hem düşük fiyatlı anlarında hem de yüksek fiyatlı anlarında getiri sunduğunu da göz ardı etmemek gerekir.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın