Altın Fiyatları Nasıl Yorumlanır?

Altın Fiyatları Nasıl Yorumlanır?Altın analiz teknikleri ve emtiayı neyin etkilediğini görmek yorumlama kabiliyetinizi artırabilir. Bildiğiniz gibi emtiaların tamamı dolar olarak fiyatlanır. Sizce bu para birimi yükseliyorsa, altının gerilemesi gerekmez mi? Peki, ülkemizde USD/TRY kuru doların yükselmesi ile altının TL bazındaki fiyatının sürekli düşmemesi anlamına gelmez mi?

Altına ilişkin örneklerle, fiyatlar nasıl yorumlanmalıdır, bakalım:

ABD Tahvillerine Dikkat

ABD 10 yıllık gösterge tahvilleri 2015 Nisan itibari ile 1.81 rakamını gördükten sonra 2.11 noktasına kadar ulaşmıştır. Tahvildeki bu yükseliş altın rakamlarının haliyle baskı altına girmesini yani gerilemesini tetikledi. FED açısından bakarsak, piyasalara ilişkin tam olarak şu ayda faiz artırmaya başlayacağız gibi kesin bilgiler vermiyor. Fakat 2015 Eylül ayına şu anda piyasa yoğunlaşmış durumda olduğunu ifade edelim.

2015 başları için Haziran konuşuluyordu. Şimdi size soralım. Eylül ayında faiz artırma beklentisi oluşan dolarda, bu tarih en azından Ağustos veya önceki aylara çekilse yani bu şekilde FED başkanı açıklama yapsa altın düşüşleri görmemiz sürpriz olur mu? İşte buna benzer pek çok yorum, tahmin özellikle Merkez Bankaları tarafından söylenmesi fiyatlara direk etki ediyor.

Bu duruma ilişkin tahvillerdeki gösterge faizlerin artışa geçtiği tek ülke ABD olmadığını ve Avrupa piyasaları da bu duruma geçtiğini özellikle belirtmek istiyoruz. Altın için rahatça yükselişleri yapamaması demek olup, genelde faiz artırma hamlelerinden sonraki politika değişikliklerinden sonra altın önemli ataklar yapabilir. Elbette o verileri geldikçe incelemek önemlidir.

Hisse Senedi Piyasası

Altın rakamları dolar bazında yükselecekse diğer piyasalarda risk unsurlarının artması gerekiyor. Hisse senedi piyasalarında özellikle Avrupa borsaları ve ABA açısından tam bir kaçış ihtimali olduğunu söylemek çok zor. Geri çekilmeler zaman zaman oluşsa da yükseliş trendleri halen devam etmektedir. Ne zaman bu ülkelere ilişkin endekslerde yükseliş trendleri kırılmaya başlar, o zaman altın daha çok rahatlayabilir. En kazançlı altın yatırımı yapabilmeniz için, piyasayı sıkı takip etmeniz gerekir.

Altın ve USD/TRY Arasındaki İlişki

Türk Lirası bazında gram altın rakamlarının 100 TL fiyatının üzerinde kalıcı şekilde uzun süre durmadığını görüyoruz. Altın rakamları 1900$’a kadar yükselmesi sırasında bile şu andakinden daha düşük USD/TRY kuru olmasından dolayı bunu söyleyebiliriz. Fakat artık konjonktür biraz daha değişiyor ve USD/TRY kuru yükselişte seyrediyor. Bu sene içinde 3.00 TL gibi rakamları görmesinin ihtimali pek çok ekonomist tarafından söylenmektedir. Altındaki yükselişi engelleyecek baskılar tam olarak açıldığını söylemeyiz.

Faiz artırım başladığı günlerde bu etki bir hayli fazlalaşacak ve dolar bazında ons gerilemelerinde 20$-30$ görebileceğiz. Bunun yanında USD/TRY yeni rekorlar kırabileceğini unutmayın. Altında gram bazlı işlem yapanlar için aslında bu olumlu bir gelişmedir. Sizin takip etmeniz gereken her iki piyasa enstrümanını yakından takip etmek ve özellikle gram altını hareketlendirecek gelişmeler sırasında işleme girmektir.

Altın rakamları 80 TL gibi fiyatlara geldiğinde “ne zaman yükselecek?” diyorduk, şimdi yükseldi “geri düşerse alabilirim” gibi yaklaşımlar çoğaldı. Fakat unutmayın bu iki enstrüman altının gram fiyatını belirliyor ve ons direnci kırdığında, USD/TRY önemli bir geri çekilme yapmazsa eğer gram altın gayet güzel yükselebilir.

Bir Cevap Yazın