Altın Fiyatları Dolar Kuru ile Benzer Hareketini Sürdürüyor

Altın Fiyatları Dolar Kuru ile Benzer Hareketini SürdürüyorAltın fiyatlarının dolar kuruyla bir korelasyonu olduğunu artık herkes biliyor. Son dönemde doların Türk lirası karşısındaki hızlı yükselişi bu korelasyonun daha da anlaşılmasını sağladı. Aynı zamanda gram altın fiyatının dolar ile birlikte hareket etmesi de yatırımcılar için dövizden daha karlı bir alternatif olarak görüldü.

Altın fiyatları, ABD’nin Çin’e ticaret savaşının daha da şiddetlenmesini önlemek için bir görüşme turu önermesi ile kazancını korudu. Doların bu haberle düşüş yaşaması, altın fiyatlarını sabah saatlerinde bir önceki kapanışa göre yükseltti. Buna göre; altın onsu 1204,9 doları gördükten sonra 1208,65 dolara yükseldi.

Dolar kuru ile doğru orantılı hareket eden gram altın 246 liradan güne başlayıp, TCMB kararına kadar yükseldi ve ardından 233 liraya kadar geriledi. Çeyrek altın fiyatı ise 412 liraya kadar yükseldikten sonra 393 liraya geriledi.

Amerikan dolarının 10 önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, dün yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetti. Ticaret savaşlarının yarattığı gerginliğe bağlı olarak küresel piyasalarda dalgalanan dolar, Trump’ın Çin ile yeniden görüşmek istemesiyle değer kaybetti. Bu durum ise değerli metallerde açık pozisyonların kapaması amacıyla alım yapılmasına neden oldu.

Dolardaki düşüşe bağlı olarak altın fiyatlarına gelen alım, TCMB’nin PPK toplantısından fazla kararı almasıyla devam etti. Politika faizinin yüzde 24’e çıkarılması ile dolar kuru 6,55 liradan 6,01 liraya kadar geriledi. Bu sırada gram ve çeyrek altında da doğru orantılı bir düşüş gözlendi.

Altın fiyatları dün yatırımcıların ABD para politikasının görünümüne ve ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşına dikkatlerini çevirmesi ile düşüş kaydetmişti. Bu düşüşe eşlik eden gümüş ise 2016 yılının Ocak ayından bu yana görülen en düşük kapanışını gerçekleştirmişti.

S&P Global Ratings tarafından hazırlanan raporda, “ABD faiz artırımları ve düşük enflasyonun altını baskı altında tutmaya devam etmesini bekliyoruz,” ifadeleri dikkat çekmişti. 2018 yılının geri kalan kısmı, 2019 ve 2020 için fiyat görünümünü idr ons başına 1250 dolarda tutması, yatırımcıların yükseliş beklentilerini azaltmıştı.

Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın