Altın Boğa Piyasasına mı Hazırlanıyor?

altin-boga-piyasasina-hazirlaniyor

Altın fiyatları 3 haftanın en yüksek seviyesine yükseldi. FED etkilerinin yanı sıra Ukrayna ve Rusya arasında devam eden gerginlik altın fiyatlarının yükselmesini destekliyor. 2 haftadır bu etkiler ile yönünü yukarı çeviren altın fiyatları, geçen 3 haftanın en yüksek seviyesinde.

2014 yılına başlarken, altın fiyatlarının 2013 yılında olduğu gibi peki iyi bir performans göstermeyeceği ve 1,400 dolar seviyelerinde olacağı söyleniyordu. Uzman ve analistlerin ise 2014 yılının ilk yarısında 1,250 – 1,400 dolar seviyelerini öngördüklerini ve altından bu süreçte uzak durulması gerektiğinden bahsetmiştik. Yazıyı okumak için burayı tıklayın.

FED toplantı tutanaklarının etkisi ve Ukrayna gerginliği nedeniyle diğer emtialar ve metallerde de olumlu gelişmeler gözleniyor. Özellikle paladyum, platin ve gümüş fiyatlarında gözlenen yükselişlerin 5 günü yaşanıyor ve bu yükselişler 32 haftanın en yüksek seviyelerini işaret ediyor.

Spot altın fiyatları % 0,8 oranında yükseliş ise 1,329.20 dolar seviyesine yükseldi. Bu seviye 24 Mart tarihinden bu yana görülen en yüksek fiyatı temsil ediyor. Bilindiği gibi altın fiyatları ile Amerikan doları arasında ters bir ilişki var ve dolar da düşüşler gözlenmeye devam ediyor. FED açıklamalarından sonra yalnızca dolar değil, S&P 500 endeksi de olumsuz etkilendi ve 2012 yılından bu yana görülen en büyük haftalık düşüşü gösterdi.

Ukrayna’da meydana gelen olayların yanı sıra verilerde gözlenen düzensizliklerin küresel toparlanmaya işaret etmesi nedeniyle yatırımcılar yine güvenli liman olarak altına sığındılar. Altında görülen bu yükselişler sayesinde de fiyatlar 2014 yılının başından bu yana % 10 ralli yaptı ve 1981 yılından bu yana görülen en büyük düşüşünden çıkmasını sağladı. Uzman ve analistlere göre Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginlik bir süre daha devam ederse, altının yükselişinin devam geleceği söyleniyor.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın