Altın Almak için Ne Yapılmalı?

Altın Almak için Ne Yapılmalı?Altın yatırımı yapmak, altın almak ve altın ile birlikte kar elde etmek binlerce yoldan geçer. altın, döviz kurları gibi birkaç işlem sunmaz. Altın almak, altın yatırımı yapmak için tercih edebileceğiniz birden fazla yol vardır. Altın almak, altın yatırımı yapmak için hem fiziki yöntemleri hem de bankaların altın hesaplarını tercih edebilirsiniz. Altın yatırımı yapmak isteyen bireylerin fiziki olarak altın satın almasında herhangi bir aracı kurum, kuruluş söz konusu olmaz. Bu tarz durumların elbette k,i bu sebep ile bazı riskleri de yok değildir. Kendi altınınız, kendi kontrolünüz ve kendi karınız!

Fiziki Altın Yatırımı Nedir, Nasıl Olur?

Fiziki altın yatırımı yapmak tam olarak yatırımcının kontrolündedir yani; altının alınması gereken zamanın ayarlanması, en güvenilir kuyumcunun belirlenmesi ve bunun yanında bir de altının düzgünce muhafaza edilmesi gerekir. Bu halde altın yatırımı yapmak isteyen bireylerin altın alımları sırasında dikkat etmeleri gereken noktalar vardır. Bunlar;

  • Mutlaka altın alacak olduğunuz anın en düşük altın kuruna isabet etmesini ayarlamalısınız. Bu durumda altın fiyatlarında var olabilecek küçük bir artış dahi sizlere kazanç sağlayabilir.
  • Altın alır iken; bütçenize uygun davranmaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde; elinizde nakit sıkıntısı oluşabilir ve aslında altının satılması gereken bir piyasa yok iken elden çıkarmak durumunda kalabilir ve söz konusu işlemlerin sonunda zarar edebilirsiniz.
  • Gram, çeyrek, yarım, tam ve diğer altın seçeneklerinin satış anında var olabilecek değer kayıplarının olup olmadığını da mutlaka incelemeniz gerekir.
  • Fiziki altın yatırımı işleminde herhangi bir vade ve faiz oranı olmadığı için dilediğiniz gibi bozmanız ve harcamanız söz konusu olabilir. Herhangi bir aracı kuruluşa hesap işletim ücreti ödemekten de kurtulursunuz. Bu halde; altın piyasasını takip edebileceğinize inanıyor iseniz ve dünya gündemi ile doğru orantılı olarak stratejiler kurabiliyor iseniz fiziki yatırım türü tam da size göredir.

Bankalar Aracılığı İle Altın Yatırımı Yapmak

Altın yatırımı yapar iken herhangi bir kuyumcuya yahut da altın satım merkezine gitmek istemeyen yatırımcıların tercih ettiği bir yoldur. Burada; altın alım satım kurlarına ve aralarındaki farkın düşüklüğüne dikkat çekmek gerekir. Yani; altın yatırımı yapacağınız bankanın; altın alım satımı sırasındaki farkı düşük tutmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde; aldığınız altının karını alamayabilirsiniz. Altın yatırımı yapmak adına internet bankacılığından altın fonları, vadeli altın mevduatı gibi başlıklar açılmış olur. Sizler, bunlardan birini tercih edebilirsiniz. Altın hesaplarının bazılarında ise;

Banka, sizlerin izni ile kredi kartlarınızdan gram altın fiyatını çeker ve bir hesapta işletir. Burada işletilen altın miktarı, altın kurlarına göre işleme uğrar. Ve eğer anlaştığınız hesabın bir vadesi yok ise dilediğiniz zaman buradaki altın yatırımınızı çekebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı İle Altın İşlemlerinin Eksileri Ve Artıları

İnternet bankacılığı ile altın yatırımı yapmanın en büyük artısı; altın kalitesinin sorgulanmaması ve eski tarihli altınlar tarzında sorunların oluşmamasıdır. Ve bir de altının güvenli olarak saklanması da söz konusu değildir. Burada yapmanız gereken tek şey altın kurlarını takip etmek ve buna göre kar zarar durumunuzu kontrol altına almaktır.

Bunun yanı sıra altın işlemlerinin internet bankacılığı aracılığı ile yapılmasının birkaç eksi yönü de söz konusudur. Bu eksi kısmı ise; sizlerin yerine bankanın işlem yapmasıdır. Yatırımcıların bir kısmı bu tarz konularda hassas davranabiliyor. Aslında fiziki altın yatırımı ile kıyaslandığında, internet bankacılığı yardımı ile yapılan altın yatırımının eksi yönü yok gibidir.

Kategoriler: Altına Yatırım

Bir Cevap Yazın