2019’da Altın Fiyatları Ne Olur?

Güvenilir liman olarak görülmeye devam edilen altın, 2018 yılında da yatırımcılarına şaşırtmadı diyebiliriz. Yılın bir anlık bölümünde olumsuz bir seyir izlemesine karşın yıl sonuna yaklaşıldığında yeniden yükseliş kaydederek yatırımcılarına aradıkları kazancı sundu. Peki, 2019 yılının altıniçin nasıl geçeceğini düşünüyorsunuz?

ALTIN FİYATLARI DÜŞERKEN DE ÇIKARKEN DE VİOP İLE KAZANMAK MÜMKÜN!
NASIL MI? DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN!

 Uzmanlar şimdiden 2019 yılında altın fiyatlarının ne yönde olacağı yönünde yorumlarını paylaştılar. Hatta bazıları oldukça cüretkar bir şekilde 2018’in ilk yarısında altın fiyatlarının nasıl seyredeceği konusunda yorum yapmışlardır. Bir kısmı daha 2019 gelmeden yanılsa bile küresel piyasalarda yaşanan belirsizlikler, birçok uzmana “biz demiştik” dedirtebilir.

Şimdi altın fiyatlarının 2019 yılında nasıl bir seyir izleyeceği konusunda yapılan yorumlara ve gelişmelere göz atalım:

Altın Fiyatları 2019 Yılına Nasıl Hazırlandı?

Gram Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Hem ons hem de gram altın kendi alanlarında 2019 yılına güçlü hazırlıklar yaptılar. Gram altının 280 liraya yakın rekoru, ons altının ise her şey bitti derken yeniden toparlanması, özelliklerini kaybetmediklerini gösterdi. Çünkü altın fiyatlarında yaşanan sert düşüşlerin, güvenilir liman özelliklerini kaybettirdiği söylenmişti. Buna karşın yılın son aylarında artan jeopolitik riskler, siyasi karmaşalar ve ülkeler arası gerginlikler gibi birçok konu, altın fiyatlarını destekledi.

Günlük Altın Yorumları ve Tahminleri için Tıklayın!

2018 yılında küresel büyümenin yavaşladığına dair endişeleri güçlendirecek gelişmeler yaşandı. Ülkeler arasında yaşanan sürtüşmeler, ABD’nin neredeyse tüm ticaret ortaklarına uyguladığı yaptırımlar ile gerilen uluslararası ilişkiler küresel büyümenin yavaşlayacağına yönelik ilk endişeleri ortaya çıkarttı. Beraberinde yaşanan olaylar ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış süreci, bu endişeleri artırdı.

Altın ons fiyatı, korumacı ticaret politikaları ve ticaret savaşları ile yılbaşından son yaşadığı düşüş trendini sonlandırarak yükselişe geçti. Gram altın ise ABD ile Türkiye arasında gerilen ipler sonrasında dolar kurunun rekor kırması ile hızlı yükseldi. Dolar kurunun 7 lira sınırına yükseldiği süreçte, gram altın 280 lira bandına tırmandı. Böylece gram altının 2019 yılı için belirlediği direnç, 280 lira oldu.

Ons altın ise 2018 yılının başında 1300 dolar ve üstündeki seyrini yeniden 1250 dolar düzeyine çekti. Dolayısıyla 2019 yılında bu aralıkta bir başlangıç yapılması beklenirken, 1300 doların yükseliş serisi sonrasında ilk direnç olduğunu belirtiliyor.

2019’da Altın Fiyatları Neyi Fiyatlayacak?

Altın Almak için Ne Yapılmalı?

2019 yılında küresel ekonominin yavaşlamasına yönelik endişelerin artması tahmin ediliyor. Merkez bankalarının para ve maliye politikaları, korumacı ticaret politikalar, ABD’nin Çin ile İran yaptırımları, İngiltere’nin Brexit süreci ve Ortadoğu’da yükselen tansiyon, 2019 yılında dahada şiddetlenecek. Birçok uzman, 2018 yılının sadece bir fragman olduğunu, asılgelişmelerin 2019 yılında yaşanacağını tahmin ediyor.

Altın fiyatlarının 2019 yılında küresel bir kriz veya savaşı fiyatlayacağı düşünülüyor. Evet, tıpkı 1. ve 2. Dünya Savaşı gibi küresel bir savaşın yaşanma ihtimali konuşuluyor. Aynı zamanda 2019 yılında bugün görülen volatilitenin daha da artacağı tahmin ediliyor. Bu durumlar ise altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketlerini tetikleyebilecek ilk etkenler olarak görülüyor.

Küresel alanda risklerin artmış olması, Suriye başta olmak üzere pek çok coğrafyada iç karışıklıkların artması ve karmaşaların had safhaya çıkması altın fiyatlarının 2019 yılında yukarı yönlü hareketlerini destekleyecektir.

Altın kısa vadeli bir yatırım aracı olarak görülmese bile 2019 yılında olası politik baskılara karşı en dayanıklı enstrüman olarak değerlendirilecek. Tıpkı 2018 yılında olduğu gibi politik risklerin arttığı dönemde altın rekor çıkışı ile dikkat çekecektir.

Uzmanların 2019 Altın Fiyatı Tahminleri

Merkez bankalarının para ve maliye politikalarının sıkı bir şekilde takip edileceği konusunda yorumlar yapılırken, FED’in faiz artırımı konusunda 2018 kadar cömert olması beklenmiyor. Yine de 2018 yılında öngörülen faiz artırımlarını tamamlamadığı için sıkılaştırma politikasının 2019 yılındada devam etmesi tahmin ediliyor. Üstelik siyasi açıdan belirsizleşme nedeniyle de altın fiyatlarının gün geçtikçe yükselmesi bekleniyor.

Goldman Sachs 2019 yılında altın fiyatlarının belirsizlikleri fiyatlayacağını söylüyor. 2019’da söz konusu olacak belirsizliklerin, 2018 yılına göre çok daha yüksek olacağını da dile getiriyor. Bu düşüncesine bağlı olarak yayımladığı raporunda 2019 yılının sonunda altın fiyatlarının 1375 dolar civarına yükselmesini bekliyor.

Hollandalı ABN Amro ise 2019 yılında çok daha hızlı ve büyük bir yükseliş yaşanacağını öngörüyor. 2018 yılında yaşananların iyimser kalacağını ifade eden banka, altın fiyatlarının orta ve uzun vadede çok ciddi bir yükseliş eğilimine gireceğini belirtiyor. Bankanın kıymetli madenlerden sorumlu müdürü olan Georgette Boele’nin yaptığı açıklamaya göre; altın fiyatları 2019’da önce 1200 – 1250 dolar bandına işaret ediyor. Sonrasında kademeli bir artış yaşanacağını ve yıl sonuna doğru 1400 dolar civarının kaydedileceğini belirtiyor.

Dünyanın seçkin analiz ve yatırım şirketlerinden olan Energy & Capital, 2019 yılında altın fiyatlarının umut verici olduğunu ifade ediyor. Luke Burgess isimli ekonomisti tarafından yapılan yorumlara baktığımızda ise 2019 yılında altın için oldukça verimli bir süreç yaşanacağına işaret ediyor. FED’in faiz artırım sayısının, altın fiyatlarının hangi seviyeye çıkacağı konusunda en önemli unsur olduğunu belirtiyor. Faiz artırımlarının 2018 yılında olduğu gibi devam etmesi durumunda yıl sonunda ons başına 6500 dolar gibi bir fiyata yükselebileceğini öngörüyor.

Dünyanın önce gelen altın firmalarından biri olan Murenbeeld & Co ise 2019 yılında altın fiyatlarına olumlu yaklaşan şirketlerden. Chantelle Schieven tarafından yapılan açıklamada, zayıflayan dolar kuru ve enflasyon baskısı ile 2019 yılının sonunda altın onsunun 1421 dolar civarında olacağı belirtildi. Ek olarak 2019 yılının ortalamasının 1355 dolarda gezeceği de belirtildi.

ABD’li yeni nesil analiz şirketlerinden olan Palisade Research Yatırım Uzmanı David Morgan tarafından yapılan yoruma göre 2018 sonu ve 2019 yılının dördüncü çeyreği itibariyle altın ons başına 5000 dolar civarına yükselecek. 2020 yılında ise 7500 dolara çıkmasının mümkün olduğu öngörülüyor.

100.000 TL sanal para ile VİOP işlemlerini risk almadan öğrenmek için buraya tıklayın.

Kategoriler: Anasayfa Üst

Bir Cevap Yazın