2018 Altın Fiyatları için Nasıl Geçti? 2019 için Beklentiler Nelerdir?

Altının güvenilir liman olma özelliğini tam gücüyle hissettiğimiz bir yıl yaşandı. Önce yükseliş eğilimi ile güçlü seyreden altın ons fiyatı, yılın ikinci yarısında düşüş eğilimi göstermeye başladı. Yıl sonu yaklaşırken yeniden toparlanma gösteren ons altın fiyatları; küresel ticaret savaşları, merkez bankalarının faiz politikaları ve jeopolitik risklerle 2018 yol haritasını çizdi.

Gram altın fiyatlarını yıl genelinde incelediğimizde ise dolar kurunda görülen dalgalanmalara paralel hareket ettiğini görüyoruz. Yılın ilk yarısına kadar sakin bir yükseliş eğilimi kaydettiğini, yılın ikinci yarısındaise yükselişin hız kazandığını görüyoruz. Yılın bitimine doğru yaşanan hareketise dolar kurundaki normalleşmeyle başlayan bir düşüşü görüyoruz.

Şimdi hem ons hem de gram altın için 2018 yılını değerlendirelim ve 2019 beklentilerine göz atalım:

Ons Altın 2018’i Nasıl Geçirdi? 2019’da Neler Bekleniyor?

Altın ons fiyatının 2018 yılına 1300 dolar seviyelerinden güçlü bir başlangıç gerçekleştirdi. Bu güçlü seyir, yatay bir hal alarak yılın ilk yarısına kadar devam etti. Haziran ayına kadar 1300 – 1352 dolar bandında dalgalanan ons altın fiyatı, Haziran ayını 1248 dolar seviyelerinden kapattı.

Nisan ayında düşüş eğilimi göstermeye başlayan altın onsu, ABD’nin Çin’e yönelik başlattığı ticaret savaşının etkisiyle gerileme kaydetti. Mart ayında ABD’nin Çin’e yönelik ek gümrük vergileri getireceğini açıklaması ile başlayan ticaret savaşı, karşılıklı misillemelerle yıl sonuna kadar uzadı. Çin’e ek olarak İran ve Türkiye yaptırımları ile ABD, tüm dünyaya meydan okudu desek yeridir.

Ticaret savaşları, korumacılık politikaları gibi açıklamalar jeopolitik riskleri de beraberinde getirirken, altın fiyatları bu ortamdageriledi. Normal şartlarda altına olan ilginin artması beklenirken, Trump’ın kıymetli madenlere yönelik getirdiği ek gümrük vergileri, düşüşe geçmelerineneden oldu.

Altın ons fiyatı, 2018 yılının ikinci yarısında en düşük 1160,30 doları kaydetti. Ağustos ayının 16. gününde gerçekleşen bu düşüş, dolar kurunun 7 liralık rekorunun hemen ardından gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump’ın gerek tweetleri gerek sözcülerine yaptırdığı açıklamalar, 2018’in en önemli gündem maddelerini oluşturdu. 2018 yılının son ayına ise 1234,91 doları kaydederek giren altın ons fiyatının, yıl sonunu 1230 dolar civarından kapatması tahmin ediliyor.

2019 altın tahminleri ise daha da artacak jeopolitik gerginliklere ve küresel ticaret savaşlarının dünya geneline yayılmasına bağlı olarak yapılıyor. Çin ile ABD’nin ticaret savaşına ara vermesi sebebiyle doların gerilemesini fırsat bilen altın onsu, 2019 yılında bu gündemi takip etmeye devam edecek.

 Bunlara ek olarak küresel ekonomideki yavaşlamanın 2019 yılında artacak olması beklentileri azımsanmayacak kadar çok. 2018 yılında, 2019 yılında yaşanacak bir krizler silsilesinin tabanını oluşturduğu konusunda fazlasıyla karamsar düşünceler de bulunuyor.

Gram Altın 2018’i Nasıl Geçirdi? 2019’da Neler Bekleniyor?

2018 yılı boyunca dolar kurundaki hareketleri taklit eden gram altın, yıla sakin bir seyirle başladıktan sonra yılın ikinci yarısıyla birlikte yükselişini hızlandırdı. ABD ile Türkiye arasındaki iplerin, Rahip Brunson süreci ile iyice gerilmesi ve hatta kopmasıyla birlikte dolar kuru, 7,11 liranın tarihi zirvesini kaydetti. Gram altın ise dolar kuruna paralel olarak 275 liranın üzerini gördü.

Rahip Brunson’ın FETÖ ile işbirliği gerekçesiyle ülkemizde tutuklu olmasıyla birlikte başlayan kriz, ABD’nin ara dönem seçimlerinin yaklaşmasıyla hız kazandı. Oy kaybı yaşayan Trump’ın, Brunson üzerinden primyaparak yeniden öne çıkmayı planladığı dile getirildi. Oldukça sert söylemlerle devam eden süreçte, ABD’nin yaptırımlarına karşılık yurt içinden birçok önlemgeldi. Rahibin 12 Ekim tarihli duruşmada serbest bırakılmasıyla da normalleşme süreci başladı.

Gram altın fiyatı, yurt içinde bu gelişmeler yaşanırken, dolar kurunun hareketlerini taklit etti. En büyük çıkışını 13 Ağustos tarihinde gerçekleştiren gram altın, 205,73 lira seviyelerinden 277,04 liraya fırladı. Bir günlük hareket aralığı 20 liraları bulan gram altın, 277 liralık zirvesininardından gerilemeye başladı.

Aralık ayına 203,9 liradan giren gram altın fiyatının 200 – 210 lira civarından kapanış yapması bekleniyor. 2019 yılında ise Türkiye ekonomisinde görülmesi beklenen daralma, yüksek enflasyon gibi tehlikelerle Türk lirasındaki değer kaybına paralel olarak çıkış yaşaması tahmin ediliyor. Türk lirasının değer kaybetmesiyle birlikte yönünü yukarı çeviren gram altının, 2019 yılında daha belirgin bir korelasyon göstermesi bekleniyor.

Kategoriler: Altın Ticareti

Bir Cevap Yazın